Diş Hekiminiz Sistemik Hastalıklarınızı Herkesten Önce Teşhis Edebilir

DİŞ HEKİMİNİZ SİSTEMİK HASTALIKLARINIZI HERKESTEN ÖNCE TEŞHİS EDEBİLİR

Dünya Sağlık Örgütü ağız sağlığını genel, fiziksel, psikolojik ve sosyal iyilik hali olarak tanımlamaktadır. Dişler ve diş etleri, genel fizyolojik sağlık hakkında çok şey söyler. İç sağlığımızın tezahürü dişlerde, diş etlerinde veya dilde gözle görülür değişikliklerle gözlemlenebilir. Benzer bir tezahür, Nefrokalinoz adı verilen böbrek hastalığı ile ilişkili diş minesi defekti vakasında görülmüştür.

Son zamanlarda, 10 yaşında bir kadın hasta, Clove Dental kliniğine üst ön dişlerinin gecikmeli sürmesi şikayeti ile başvurdu. Oral muayeneye dayanarak, Amelogenesis Imperfecta’nın diş gelişim bozukluğundan şüphelenildi. Bununla birlikte, genelleştirilmiş Gingival Fibromatozis semptomları, altta yatan bir Renal Sendrom olasılığını artırdı. Çocuğun ebeveynleri hastayla ilgili önemli bir tıbbi geçmişe sahip değilken, renal ultrason, nadir görülen bir genetik böbrek hastalığı olan Bilateral Nefrokalsinozis’in varlığını doğruladı ve böylece Emaye-Böbrek Sendromu tanısını doğruladı.

Emaye oluşumu veya Amelogenez, diş minesinin biriktirilmesinin sistematik bir sürecidir. Bu süreçteki herhangi bir rahatsızlık Diş Renklenmesine, Hipokalsifikasyona, Hipomatürasyona, Kırılganlığa, Gecikmiş/Sürmemiş Dişlere vb. yol açabilir. Genetik fonksiyon tarafından kontrol edilir, çünkü genetik bir mutasyonun bozukluğa neden olması muhtemeldir. Bir British Medical Journal makalesi, Amelogenesis Imperfecta ile ilişkili gen mutasyonlarından birinin (CLDN16) aynı zamanda Nefrokalsinozis genetik bozukluğu ile de ilişkili olduğunu buldu. Kalsiyum Oksalat ve Kalsiyum Fosfat formlarında böbreklerde çok fazla kalsiyum birikmesi ile bilinen bir hastalıktır. Bu süreç böbrek fonksiyonlarını bozabilir ve ayrıca böbrek taşlarına neden olabilir.

Mevcut vakanın yanı sıra, Nephology Physiology, Archives of Oral Biology & Journal of Clinical Pediatric Dentistry gibi ABD Ulusal Tıp Dergisi’ndeki bazı bilimsel dergiler de bu iki durum arasındaki ilişkiyi gösteren vakalar bildirmiştir.

Ağız Sağlığı ve Genel Sağlık, sinerjik ve dinamik bir ilişkiye sahiptir. Deneyimli diş hekimleri tarafından yapılan düzenli diş muayeneleri, ağız ve genel sağlığın korunmasında ve vücutta yaygın olan olası rahatsızlıkların farkında olunmasında çok yardımcı olabilir.

Leave a Reply

Bizi Arayın
Mesaj Atın
Bize Mesaj Atın
Merhaba, Randevu, Fiyat ve Detaylı Bilgi İçin Bize Yazabilirsiniz.